/>

Garmin esindus Eestis - tule liitu klubiga.
Maksa hiljem 3 osas - 0€ sissemakse, 0€ lisatasu 

VHF raadioside leviala

Teades, et meie raadiolained liiguvad sirgjooneliselt, peame kahesuunalise raadio maksimaalse ulatuse väljaarvutamiseks arvestama Maa kumerust. Maa peal seistes ja VHF seadmes suhtlusnuppu vajutades liiguvad raadiolained otse ja horisondi möödumisel liiguvad nad lihtsalt otse kosmosesse. Nii et horisondi kaugus on kahesuunalise VHF seadme jaoks tehniliselt maksimaalne sidevahemik. Kuid peame arvestama ka antenni pikkusega.

Et leida otsenähtavuse kaugus horisondini vastavalt antenni pikkusele, võime kasutada järgmist valemit: horisont kilomeetrites = 3,569 korda antenni pikkuse ruutjuur meetrites.

Nii et kui raadio antenni pikkus on 6 jalga ehk 1,82880 meetrit, on horisondi kaugus ligikaudu 4,83 kilomeetrit ehk 2,99 miili, mis on joonisel punkt B. Muidugi eeldab see arvutus, et vastuvõtuantenn asetseb otse maapinnal, nii et selle kõrgemale tõstmine pikendaks otsenähtavust.

Joonisel olev punkt C näitab teist raadioseadet, mille antenn asub 6 jala (1,83m) kõrgusel, nii et teoreetiliselt peaksite suutma suhelda peaaegu 6 miili(9,6km). Nii et reaalselt on kahe käsikäes raadiosaatjat kandva inimese maksimaalne sidekaugus tasasel ja takistusteta pinnal umbes 4–6 miili. (6,4km - 9,6km)

Nii võib teil tekkida küsimus, miks on paljude seadmete tehnilises kirjelduses kirjutatud kuni 9 miili(14,4km) või enam. Tehniliselt on seadmed võimelised suhtlema nii kaugele.
Punkt D joonisel 1 näitab torni, mis asub mäe tipus. Kui seisate selle torni peal, ületab teie antenni kõrgus nüüd terve hulga Maa kõverusi ja saate palju kaugemale suhelda.

VHF raadio ulatust mõjutavad ka muud tegurid, näiteks ilm, kasutatav sagedus ja takistused (mäed, künkad, puud, hooned, telefoni mastid, elektriliinid jne).

 

Kasutame küpsiseid ning Google Analyticsit veebisaidi liikluse ja statistika analüüsimiseks. Loe lähemalt.

Sulge