/>

Garmin esindus Eestis - tule liitu klubiga.
Maksa hiljem 3 osas - 0€ sissemakse, 0€ lisatasu 

Jooksuenergia

Running Power

Jooksuenergia

Tippjalgratturid on aastaid kasutanud võimsusandmeid kui kõige usaldusväärsemat viisi oma sõidu tegeliku treeningkoormuse mõõtmiseks. Nüüd saad ka sina oma jooksutreeningutel võimsusandmeid kasutada, selleks laadi Connect IQ™-i veebipoest oma ühilduvasse kella alla jooksuenergia rakendus Running Power. Täpsema ja reageerivama treeningkoormuse arvutamiseks võtetakse jooksuenergia rakenduses arvesse mitmeid tegureid.

Garmini laboreis välja töötatud rakendus Running Power annab juurdepääsu näitajatele – nt tempo, vertikaalne võnkumine, kallak ning isegi piirkondlikud tuuleolud –, et arvutada välja, kui palju jõudu sa joostes maapinnale rakendad. Kui tead, kui palju jõudu sa iga minuti ja kilomeetriga kulutad, siis oskad oma tempot paremini valida, et vältida liiga kiiret väsimist.

Mõtle nii – sinu keha energia on kui nutitelefoni aku. Sa võid seada telefoni ekraani heleduse maksimaalseks, kuid siis ei pea aku sama kaua vastu. Võid ka energiat säästa ning hoida ekraani heleduse minimaalsena ja aku peab kauem vastu. Samamoodi on ka sinu kehaga: õppides tundma seda ja selle jõuvarusid erinevates tingimustes joostes, saad neid andmeid oma energia säästmiseks jälgida. Maratonide ja pikamaajooksude puhul aitab see sul oma treeningut ja võistluspäeva sooritust väga täpselt kohandada.

See Garmini jooksuenergiamudel määrab rajale rakendatava tõukejõu, võttes arvesse jooksmisel tehtava töö põhikomponente. Kõnealused komponendid, nende muutumise viis ning nende arvutamiseks kasutatud andmed on loetletud allolevas tabelis.

Jooksuenergia komponent Mis see on? Arvutamisel kasutatav andmeallikas
Kineetiline energia Tempo muutmiseks vajalik energia Kella mõõdetud kiirus
Potentsiaalne energia Üles- või allamäge jooksmiseks vajalik energia Kella baromeetri kõrgusandmed
Horisontaalse võnkumise energia Iga sammu horisontaalseks võnkumiseks vajalik energia (maapinnaga kokkupuutel pidurdad sa pisut, seejärel end maast lahti tõugates kiirendad uuesti) )
  • Kella mõõdetud kiirus
  • HRM-Runi, HRM-Tri või jooksudünaamika konsooli jooksudünaamika
Tuule-/õhuenergia Õhutakistuse ületamiseks vajalik energia – vastutuules joostes suurem ning tagantuules väiksem
  • Kella mõõdetud kiirus
  • Kella näidatud suund
  • Ilmateenistuse tuuleolude raport
  • Baromeetrilised andmed kohalike olude tuvastamiseks

Märkus. Nende jooksuenergia komponentide arvutamiseks kasutatavate võrrandite jaoks on vaja ka konstantseid väärtusi, nagu sinu kaal, raskuskiirendus ja õhutihedus.

Järgmisena on toodud jooksuenergia komponentide mõju näited, mis pärinevad katseseadmest, mille rütm on vahemikus 162–182, vertikaalvõnkumine 6,2–8,9 cm ja kokkupuuteaeg maaga vahemikus 262–296 ms.

Mida see sinu jaoks tähendab? Jooksmise ajal näed, et jooksuenergia reageerib kiiresti sellele, kui jooksed kiiremini või aeglasemalt. Samuti märkad, et võrreldes tasasel maal jooksmisega on jooksuenergia suurem samas tempos ülesmäge joostes. Ning jooksuenergia väheneb allamäge joostes, kuigi mitte sama palju. Sel viisil saad lisaks tempole kasutada ka jooksenergia andmeid ja oma pingutust erinevail maastikel juhtida.

Kui tuuleenergia funktsioon on sisse lülitatud, saad jooksuenergia rakenduse abil ka tuulisel päeval joostes oma pingutust mõõta. Tuul võib oluliselt mõjutada seda, kui palju pead tavapärase tempo säilitamiseks pingutama. Kui oled kunagi tugeva vastutuulega jooksnud, siis pole see sulle mingi uudis. Et määrata kindlaks, millised on oodatavad tuuleolud, kasutab jooksuenergia rakendus sinu suunainfot GPS-ist ja ilmateenistuse piirkonna tuuleolude raportit ning täiendab neid sinu kella baromeetri andmetega. Proovi tuulisel teelõigul edasi-tagasi joosta ja tunned, kui palju rohkem energiat vastutuult joostes kasutad. Kui jooksed tavaliselt tuule eest kaitstud piirkondades või sa lihtsalt ei taha, et rakendus tuulega arvestaks, keela see funktsioon Garmin Connecti rakenduse seadetes.

Paljud jooksjad küsivad, kuidas jooksuenergia korreleerub pulsisagedusega. Need kaks tegurit on kindlasti seotud, sest kui lihased toodavad rohkem energiat, vajavad nad rohkem hapnikku. Jookusjärgsetel diagrammidel on näha, et kui energia näitaja tõuseb, siis tõuseb varsti ka pulsisagedus. Jooksu ajal oma soorituse jälgimiseks pulsisageduse asemel energia andmete kasutamise üks eelis on, et nii saad seda viivet muutustele (nt tempo, mäed või tuul) reageerimisel vältida. Lisaks, erinevalt pulsisagedusest ei sõltu jooksuenergia füsioloogilistest teguritest, näiteks vedeliku tasemest kehas või kui hästi sa oled puhanud.

Paljud jooksjad on ka üllatunud, et nende jooksuenergia on palju suurem kui rattasõidu oma. Tegelikult on ootuspärane, et jooksuenergia on suurem kui rattasõidu puhul, sest ainevahetus on joostes palju tõhusam (umbes 40–45%) kui rattasõidul (umbes 20–25%). See tähendab, et sportlased suudavad joostes muuta sama koguse hapnikku suuremaks energiahulgaks, kui rattasõidul. Või kui mõelda pulsisageduse seisukohast, siis sama pulsisageduse juures suudetakse toota rohkem energiat. Seda eelkõige seetõttu, et joostes kasutame ära elastsete kehaosade (nt kõõluste) passiivseid tagasipõrkeid. Lihtsamalt öeldes – energia salvestub maandumisel ja antakse tagasitõukel tagasi. Rattasõidu puhul see niimoodi ei toimi. Lisateavet selle kohta vt meie KKK-d.

Jooksuenergia funktsiooni abil treenimise hõlbustamiseks võid alla laadida rakendused, mis näitavad praegust jooksuenergiat, ringi jooksuenergiat, viimase ringi jooksuenergiat, keskmist energiat või kõik need neli korraga. Mõned jooksjad kasutavad oma jooksuenergia jälgimiseks ka tsoone või märguandeid. Oma jooksuenergia soovitud vahemikus hoidmiseks saad rakenduse seadetes seadistada viis kohandatud jooksuenergia tsooni ja/või kõrge ja madala jooksuenergia märguannet.

Kui sul on sobivad Garmini seadmed juba olemas, saad oma jooksudele energiat lisada tasuta. Vajad vaid ühilduvat Garmini kella ja ühte neist neljast lisatarvikust: HRM-Pro, HRM-Run, HRM-Tri või jooksudünaamika andurit. Laadi Running Power rakendus kohe alla ning saad juurdepääsu reaalajas energiaandmetele.

Kasutame küpsiseid ning Google Analyticsit veebisaidi liikluse ja statistika analüüsimiseks. Loe lähemalt.

Sulge