/>

Garmin esindus Eestis - tule liitu klubiga.
Maksa hiljem 3 osas - 0€ sissemakse, 0€ lisatasu 

Kuumuse ja kõrgusega kohanemine

Heat and Altitude Acclimation

Keskkonnaolud võivad sinu sooritusvõimet märkimisväärselt mõjutada. Kõrgustes, kuumades ja niisketes oludes peab sinu keha tavapäraste tingimustega võrreldes palju rohkem vaeva nägema, et saavutada mugavate oludega sarnane sooritusvõime.

Siiski võivad väljakutsuvad olud luua loomuliku kohanemisprotsessi. Kohanemiseks nimetatakse füsioloogilist üleminekut, mis aitab arendada sooritust uutes, karmimates oludes.

Teatud Garmini seadmed suudavad automaatselt tuvastada seda, kui viibid kõrgustes või tegutsed kuumas keskkonnas. Kuumuse ja kõrgusega kohanemise andmed põhinevad tegevustel, mis toimuvad üle 800 m ja 22 °C tingimustes. Keskkonnateave on tagatud GPS-andmete ja ilmaennustuse alusel, mis pärinevad sinu ühilduvast nutitelefonist.

Sinu keha ei muutu üleöö. Kohanemine võtab aega ning selleks tuleb veeta uues keskkonnas piisavalt aega. Pärast seda, kui oled karmid olud selja taha jätnud, taastub sinu keha tavapärane olek. Sinu Garmini seade saab sellest protsessist aru ning seob omavahel keskkonna- ja sooritusandmed ning saad teada oma kohanemise hetkeoleku. Sellel silma peal hoidmine aitab ootusi ja soorituseesmärke ohjata.

Treeningandmete täpsus on tagatud tänu keskkonna ja sooritusnäitajate automaatsele tuvastamisele ja arvestamisele. Juhul kui sa ei suuda kuumalaine ajal oma tavapärases tempos püsida, siis ei tähenda see tingimata seda, et sinu kardiorespiratsoorsed (VO2 max) näitajad on langenud. Samuti ei tähenda raskendatud hingamine mägedes matkamise ajal seda, et sinu treening on olnud ebaproduktiivne.

Kui kaua võtab aega kuumuse ja niiskusega kohanemine?

See, kui kiiresti sinu keha kohaneb, sõltub mitmest tegurist. Üks kõige olulisemaid tegureid on erinevus sinu tavapärase keskkonna ja nende tingimuste vahel, millega pead kohanema. Mida suurem muutus, seda rohkem võtab kohanemine aega. Samuti sõltub see treeningute sagedusest ja kestusest.

Tõendusmaterjalid näitavad, et igapäevane pikem väljakutsuvates kliimaoludes viibimine tagab vajaliku kohanemisvõime ühe kuni kahe nädala jooksul. Tavapäraselt kohanevad kõrgemate VO2 max näitajatega sportlased väljakutsuvate kliimaoludega kiiremini – mõnel juhul on kohanemisperiood poole lühem.

Kuumaga kohanemise spetsiifilised omadused

Sportlik sooritus hõlmab proteiinides, süsivesikutes ja rasvades leiduva energia muundamist. See omakorda toodab kuumust. Intensiivse füüsilise tegevuse käigus toodab sinu keha nii palju kuumust, mis on võrdväärne 1000 W kütteseadme tööga. Üleliigsest kuumusest vabanemine on vajalik normaalse kehatemperatuuri säilitamiseks.

Nahaalune vereringe võimaldab kuumusel kaduda. Loomulik jahutusprotsess muutub higistamise ajal tõhusamaks, sest higi aurustumisel on sinu nahale jahutav mõju.

Pole üllatav, et jahedal ja kargel hommikupoolikul on sinu kehal palju kergem üleliigsest kuumusest vabaneda, kui kuumal ja niiskel suvisel pärastlõunal. Ümbritseval keskkonnal on väga oluline mõju. Kuumast kliimast tingitud aklimatiseerumine keskendub sinu keha võimele loomulikke jahutussüsteeme tõhusalt täiustada.

See hõlmab muutusi, mis võimaldavad sul rohkem ja kiiremini higistada. Samuti hõlmab see mutuusi, mis võimaldab verel nahapinna all kiiremini voolata. Muud tähtsad muutused hõlmavad kardiovaskulaarsüsteemi ja elektrolüütide tasakaalu muutusi, mis lisavad stabiilsust ja aitavad hüdratsiooni/dehüdratsiooni tsüklitest tingitud suurenenud stressitaset taluda.

Kõrgusega kohanemise spetsiifilised omadused

3000 m kõrgusel on hapnikutase võrreldes merepinna tasemega ainult 70%. See tähendab, et sinu süda, kopsud ja vereringe peavad kõrgustes palju rohkem vaeva nägema, et toota sinu lihaste ja aeroobse energia jaoks võrdväärne kogus hapnikku.

Kõrgustest tingitud muutused on peamiselt seotud kopsude suurenenud sooritusvõime ning hapnikku edastavate punaste vereliblede suurema kogusega vereringes. Kopsuarterite rõhk suureneb, mille tõttu ulatub vereringe nendesse kopsuosadesse, mida madalal kõrgusel tavaliselt ei kasutata. Iga südamelöögiga tagavad vere punased lisalibled tavapärasest suurema hapnikutaseme lihastes.

Need sooritusvõimet suurendavad muutused ei kao kohe, kui madalatasse tingimustesse naasta ning seetõttu treenivadki sportlased kõrgtingimustes.

Kasutame küpsiseid ning Google Analyticsit veebisaidi liikluse ja statistika analüüsimiseks. Loe lähemalt.

Sulge